Army Cross Country

Inter Service Cross Country Championships 17 Feb 2016 Results

 

Under 23s Men

 

 

 

 

Pos.

Race             Number

Rank

Forename/ Inits

Surname

Service

Run      Time

1

6

LAC

Luke

Foss

RAF

19.45

2

3

SAC

Will

Gardner

RAF

20.03

3

59

Pte

Riley

Army

20.32

 

 

 

Position 

Team

Score

 

See Full Results

 

 

1

Army

19

 

 

 

 

2

RAF

29

 

 

 

 

3

RN

46

 

Senior Men

       

Pos.

Race Number

Rank

Forename/ Inits

Surname

Service

Run Time

1

21

SAC

Mike

Kallenberg

RAF

32.15

2

26

Cpl

James

Bellward

RAF

33.10

3

24

Sgt

Matt

Blunden

RAF

33.21

 

 

 

Position 

Team

Score

 

See Full Results

 

 

1

RAF

23

 

 

 

 

2

Army

80

 

 

 

 

3

RN

101

 

Veteran Men

       

Pos.

Race             Number

Rank

Forename/ Inits

Surname

Service

Run      Time

1

67

Maj

A

Whitwam

Army

33.57

2

10

Sqn Ldr

Christopher

Carre

RAF

35.10

3

38

PO

S

Smith

RN

35.18

 

 

 

Position 

Team

Score

See Full Results

1

RAF

19

2

RN

26

3

Army

40

Ladies

 

 

 

 

Pos.

Race Number

Rank

Forename/Inits

Surname

Service

Run Time

1

76

Cpl

Dani

Hodkinson

Army

21.39

2

73

Lt

Lauren

Hall

Army

22.25

3

44

AB

N

Roder (V)

RN

22.41

Position 

Team

Score

See Full Results

1

Army

14

2

RAF

31

3

RN

39

Vet Ladies

       

Pos.

Race             Number

Rank

Forename/ Inits

Surname

Service

Run      Time

1

44

AB

N

Roder (V)

RN

22.41

ARMY ATHLETICS ASSOCIATION XC FINALS - 03/02/2016

 

Individual Results


U23 Female
Runner Up: OCdt F Peoples – Exeter UOTC
Winner: 2LT H Karas - Exeter UOTC
Veteran Female
Runner Up: Capt J Macmaster – 1 Signal Regt
Winner: SSgt S Mansfield – 10 QOGLR
Senior Female
Runner Up: Cpl N Van Staden – AFC (H)
Winner: SSgt S Mansfield – 10 QOGLR
U23 Male
Runner Up: Pte J Riley – 9 Regt RLC
Winner: OCdt A Matchett – Bristol UOTC
Veteran Male
Runner Up: CSjt D Bell – 1 Rifles
Winner: Maj A Whitwam – 11 Sig & WM Brigade
Senior Male
Runner Up: Sgt S Byrne – 3 RHA
Winner: Maj A Whitwam – 11 Sig & WM Brigade

Major Unit | Minor Unit | Ladies Unit | Male Overall | Ladies Overall | Under 23's